Mandolinski orkestar Sanctus Domnio osnovan je 1990. godine pod vodstvom glazbenog pedagoga Marina Katunarića, s namjerom višestruke odgojne zadaće i kulturne obnove mladih naraštaja, a od 1991. orkestrom ravna dirigent Vladimir Lukas.
Orkestar je do sada održao veliki broj koncerata u domovini i inozemstvu (Italija, Vatikan, Njemačka, Austrija, Slovenija, Češka, Španjolska, Crna Gora, Makedonija). Redovito nastupa na hrvatskom festivalu mandolinista Mandolina Imota, u Imotskom, gdje osvaja prve nagrade. Bio je i sudionik brojnih međunarodnih festivala i natjecanja: Varezze, Italija (1998.), Bologna, Italija (2000.), Ala, Italija (1999., 2000.), Friedrichafen/Bodensee, Njemačka (2002.), Prag, Češka (2004.), Logroño, Španjolska (2005.), Bamberg, Njemačka (2006.), Veroli, Italija (2008.), Ramiremont, Francuska (2009.). Dobitnik je brojnih domaćih i međunarodnih nagrada i priznanja za svoj rad.
Na svom repertoaru orkestar ima brojne skladbe skladane izvorno za mandolinske ansamble te prerade skladbi za druge orkestre suvremenih i klasičnih skladatelja. Prije svega je, međutim, prepoznat kao vrstan interpret izvornih skladbi za mandolinske orkestre suvremenih hrvatskih autora. Kao kvalitetan izvođač, potakao je više skladatelja da se pozabave skladanjem glazbe za ove instrumente, pa mu je više skladbi i posvećeno te ih je praizveo.
Orkestar je snimio tri CD-a: Hommage à Marin Katunarić, 1999.; Sanctus Domnio Play Sunko, 2003.; Otoče, 2006.
Kroz sastave Društva, orkestar starijih članova Sanctus Domnio, orkestar mlađih članova Anđeli svirači, te kvartet Da capo, prošlo je preko tristo mladih glazbenika, izvevši djela brojnih skladatelja, od baroknih do suvremenih, hrvatskih i stranih. Među njima je i više praizvedbi djela posvećenih upravo ovim sastavima. Društvo svake godine organizira i vlastitu školu mandoline i gitare, prema odobrenim programima ovih instrumenata za osnovne i srednje glazbene škole, u kojima priprema svoj pomladak, a sudjeluje i u provođenju međunarodnih majstorskih radionica.
Trenutno Društvo u svom sastavu ima Mandolinski orkestar Sanctus Domnio, Mladi mandolinski orkestar Anđeli svirači i više komornih mandolinskih skupina. Članovi orkestra su učenici osnovnih i srednjih škola, studenti i profesori splitske Glazbene škole Josip Hatze te njenih podružnica na prostoru Srednje Dalmacije.
Oko društva i orkestra Sanctus Domnio formirao se “Splitski mandolinski krug”: krug domaćih, prije svega dalmatinskih i splitskih skladatelja, koji su se odlučili skladati za ovaj instrument potaknuti postojanjem izvođača koji je spreman izvoditi njihove, kako tehnički tako i umjetnički, zahtjevnije skladbe.
Društvo i njegovi orkestri posebno su se posvetili izvođenju suvremene mandolinske glazbe hrvatskih skladatelja, održavši već nekoliko koncerata u ciklusu Mandolina Croata, na kojima počivaju i programi nastupa u inozemstvu, po čemu je poznat u svim europskim mandolinskom krugovima. Članovi ovog orkestra činie okosnicu Nacionalnog mandolinskog i gitarskog orkestra koji je imao značajan nastup u sklopu Splitskog ljeta, 2011. Pored ostalih nagrada i priznanja, Sanctus Domnio je dobitnik i Nagrade Grada Splita iz područja kulture za 2006. godinu.
Pavle Sviličić
predsjednik